29 Kasım 2007

İhsan Oktay Anar "Suskunlar"

SUSKUN MÜZİK OLUR MU?

“Her musiki, sesin değil de, aslında sessizliğin bir taklidi.”
(s.231)

Bazen aklıma takılır, sofu, dinci ve muhafazakâr politikacılar nasıl olur da Mevlana’yı överler diye. Gerçekte tam anlamıyla felsefesini anlasalar aynı şekilde sahip çıkarlar mı diye sormadan edemez insan (ya da şöyle sormalı, felsefesini anlayan zaten softa olabilir mi?) İbadetlerini hareket ve müzikle eden Mevleviler, nitekim gerici çevrelerin baskısı ve yasaklamalarıyla tarih boyunca karşılaşmışlar. Başka bir açıdan daha bakarsak, dini kurumlar sanatları her zaman emirlerinde kullanmışlar fakat bazen sanatların gelişmesine de engel olmuşlar böyle yaparak.
İhsan Oktay Anar’ın son romanı “Suskunlar” bu düşünceleri yeniden okurun aklına düşüren cinsten bir kitap.

Konuya ilkçağlardan Pisagor ile başlamak belki en doğrusu. Pisagor, evrende her şeyin tam sayıyla özleştiğini söyleyen ilk düşünürlerden biridir. Doğanın tümüne yansıyan bir kusursuzluk görür filozof ve bu kusursuzluğu zihin ancak yaratılış hikâyesiyle birleştirdiğinde anlamlı olur. Müzikle de uğraşan ve Babil’de aldığı eğitim sonucunda matematiğin kutsallığına inanan Pisagor, müzikal sesleri de aynı kusursuzluk teması üzerine kurar.

Yüzlerce yıl Pisagor’un kuramları müzik kuramcılarını etkisi altında tuttu. Müzik de evren gibi tam bir matematiksel kusursuzluk üzerine kurulu olarak düşünüldü. Notalar arasındaki aralıklar, bu kusursuzluğun simgesiydi. Bu felsefeden etkilenen ortaçağ kuramcıları, bazı bozuk akorlara “musica ficta” diyerek, şeytanın işi saymaya kadar götürdüler. Do ile fa diyezin birlikteliği şeytan aralığı olarak düşünüldü ve kilise müziklerinde (hatta tüm müziklerde) kullanılması bir dönem için yasaklandı.

“Suskunlar” tam da bu konuyu romanın merkezine yerleştirmiş. Kusursuz aralıklarla, tam armoni yaratmak nasıl ilahi bir erdem sayılıyorsa, bu armoniyi kıran, bölen ya da parçalayan sesler de şeytana ait sayılıyordu. Şeytan tanrının yarattığı kusursuz evreni bozmak üzere yeryüzüne inmişti. Anar romanında, şeytanın kullandığı ses aralıklarını, kusursuz ulvi ahenk ile karşılaştırarak, romanın gerilimini yaratmış. Tanrı, insanın içine nefes üfleyerek can vererek neyzene benzetilmiş; Şeytan ise sadece evrensel uyumu değil, insanın yarattığı sanatsal kusursuzlukları da bozarak Tanrı ile insan arasına girmiş.

İhsan Oktay Anar’ın diğer romanları gibi “Suskunlar” da basit birkaç tümceyle özetlenecek türden bir kitap değil. Yine de konu, Udi Davut adında bir gencin çözmesi gereken üç sorun etrafında toparlanabilir. Davut’un çözmesi gereken ilk sorun, yürek paralayan hüzzam eserin kemençesinden dökülmeye başlamasıyla, aşk acısı çeken Paşa hazretlerinin genç yeğeninin son nefesini vermesine neden olan babası Veysel’i atıldığı zindandan kurtarmak. İkinci görevi cimriliğiyle nam salmış dedesi Kalın Musa’nın, oğlunu kurtarmak için ödemesi gereken altınlarından ayrılamadığı için geçirdiği felci iyileştirmek. Üçüncü ve en önemli sorunu da, can-ı cananı, biricik aşkı, yüzünü sadece bir kez görebildiği güzeller güzeli Nevâ’ya musallat olan hayaletten sevdiği kızı kurtarmak.

Bütün bu sorunları çözmek üzere yola çıkan Davut’un başında, bir de canı gibi sevdiği ikiz kardeşi Eflatun’un ölüm tehdidi altında olması derdi vardır. Bütün bunlar, Konstantiniye’de, hattat ve şair olan, ayrıca müzikle yakından ilgilenen III. Ahmet’in tahta geçmesinden sonraki yıllarda yaşanır. Burada duyulan tek sesler ilahi notalar değildir, ayrıca “gece gizlice girdikleri evlerde masum çocukların kanını iştahla emen upirlerin dudak şapırtıları, insan eti yiyen lanetli gülyabanilerin homurtularını, yağmur ve kasvet yüklü kara bulutlardan ve kapkara kâbuslardan kopup gelen karakoncolosların böğürtülerini de” işitebilirdi dikkatle dinleyenler.

“Suskunlar”da Anar’ın dili her zamanki gibi yine ironi dolu. İlk başta romanın adı: “Suskunlar” müzik ile ilgili bir romanın adı olarak cilveli bir anlam taşıyor. Fakat bundan önemlisi roman boyunca karakterleri tanıtırken kullanılan alaycı zıtlıklar. Örneğin cimriliğiyle ünlü bir adamı anlatırken “gönlü zengin biriydi” diye söze başlıyor ve o kişi için asla cimri demeden, ne denli zenginlikten yoksun bir gönlü olduğunu bir iki örnekte gösteriyor. Bu zıtlıklar sadece ironi için değil, romanda konuyu başka yönlere çekmeye de yarıyor. Mevleviliğin, hatta Doğu inanışlarının temelinde yatan çelişik düşünceleri de bu yolla besleme fırsatı buluyor yazar. Aşırı doğru olanın yanlışa kayması, aşırı yanlışa kayanın da doğru yola geçmesi ya da kimsenin duymadığı sesleri duyanın sağır olması gibi çelişkileri de romana metafizik genişleme vermek açısından kullanıyor.

Roman, yan ve roman için pek de önemli olmayan karakterlerin hikâyesiyle başlıyor ve bunlarla çok renkli bir tablo çiziyor Anar, sanki tüm şehrin ve yaşayanlarının günlük hayatlarına sokuyor okuru. Bu hikâyeleri “Muhteşem Neyzen Batın’ın mahdumu Zahir’in şehre gelmesinden önceydi” ya da “elbette bunlar Cüce Efendi’nin Sofuayyaş Mahallesi’ne gelmeden önceydi” diye ilerleyen sayfalarda neye dikkat etmemiz gerektiğini aralarda önceden haber veriyor. Daha romanın ilk satırlarından itibaren şehirde her şeyin Tağut Efendi ve Neyzen Batın’ın varlıklarıyla değişeceğini hissettiriyor.

Gerçekten de öyle oluyor. Mitoloji ve kutsal metinlerden besleyerek yarattığı bu kahramanlar, Tağut ve Neyzen Batın, şeytani ile tanrısal olanı temsil ediyorlar. Aynı temsil ettikleri gibi, onlarda doğrudan eylemde bulunmuyorlar. Kötülük ve iyiliğin yayılması için insanları kullanıyorlar. Biri Cüce Efendi’yi diğeri de oğlu Zahir’i kullanıyor. Romanın en hoş bölümlerinden biri, Zahir’in İsa peygamber ile özdeşleştiği satırlar. İsa’nın ekmek ile şarabı, eti ve kanı olarak sunması gibi Zahir de kavun ve rakıyı sunuyor şakirtlerine. Yine aynı İsa gibi gammazlanacağını biliyor ve sonu geldiğinde babasına haykırarak neden onu yalnız bıraktığını soruyor (kullandığı dil aynı olmasa da!) “Ah Beybaba! Ah be Babalık! Niye çamura yattın?”

“Suskunlar”ı okuduktan sonra, İhsan Oktay Anar’ı okurlarının bunca sevmelerinin (ve tabii benim de sevmemin) nedenini düşündüm. İlk başta, kuşkusuz, sadece ona özgü olduğu düşündüğümüz nefis bir dil üretmesi geliyor, bu dil argodan, sokaktan, tarihten, bilimden ve felsefeden eşit ölçüde beslenmiş. Sonra okuru şaşkına çeviren bir hayalgücüyle karşılaştığımızı fark ediyoruz. Belki biraz hastalıklı bile geliyor bu hayalgücü ama hiç olumsuz anlamda değil, hastalıklı çünkü “normal” sayılan her şeye karşı, her şeyin ötesinde...

Suskunlar / İhsan Oktay Anar / İletişim Yayınları / 2007 / 269 sayfa.

(Bu yazı Dünya Gazetesi Kitap ekinin 2 Kasım 2007 tarihli ekinde yayınlanmıştır)

151 yorum:

gulegurt dedi ki...

Güncel edebiyat eserleri hakkında ciddiyetle ve özenle hazırlanmış nadir bloglardan biri.

sade vatandaş dedi ki...

"Suskunlar" bence yazarın en iyi romanı. Kurgusu, dili ve mizahıyla Türk edebiyatı için büyük bir kazanç. Yazıda da değinildiği gibi roman bir çok konuya göre incelenebilir, içerik olarak çok zengin.
Blog'unuzu yeni gördüm, takip etmeyi düşünüyorum, ellerinize sağlık :)

seher dedi ki...

Nefesinizi tutarak okuyacağınız bir kitap" Suskunlar".Kitabı bitirdikten sonra "bu lezzeti bir daha tadabilecek miyim?" diye düşüneceğiniz kadar da enfes bir tadı var.İç aleminize doğru esrarengiz bir yolculuğa çıkmak için kaçırılmaz bir fırsat.Dil,üslup,imgelemler ve birçok şey o kadar yerli yerinde ki... Girdiğiniz bütün kapılar başka kapılara açılıyor ve en son kapıya gelindiğinde onun girdiğiniz kapı olduğunu anlıyorsunuz fakat tek bir farkla girşteki sizle çıkıştaki siz bambaşkasınız...

Adsız dedi ki...

İhsan Oktay Anar ustaca yaptığı benzetmeler, iç içe geçirmeler, zamansız – mekansız anlatımlar hem düşündürüyor, hem zevk veriyor. Bende kitaplarını merakla okudum.
Makamlar, enstrümanlar, karakterler ve olaylar, geçmiş ve geleceğin şimdiki zamanda anlatımı, akıllıca.
Asım ve Cüce bana bir çok noktada, Hz. Ali ve Hz. Muhammed’e atfedilmiş gibi geldi.
Zahir Hazretleri ( Hz. İsa ) ve Davut ( Mehdi ) geliyorlar ve Asım'ın ( Hz. Ali'nin ) itibarını kurtarıyorlar.
Cüce’nin yazdığı, Zahir Efendi’nin Davut’a verdiği Sonata Reminör nedir acaba? Veda Hutbesi olabilir mi?

Adsız dedi ki...

Roman nedir? Özetle, insanların anlayabileceği, duygu barındıran bir edebiyat türüdür. Bir yaratıcılığı, esini içerir. Bir roman ansiklopedi kültürüyle yazıldığında türünden başka bir şey olur. Osmanalıca, Arapça, Farsça sözcüklerin yoğun olarak kullanıldığı her yazı türünden ürkerim. Anlaşılmazlığın o büyülü dünyası yeteneksizliğin ustaca gizlenmesi anlamına da gelebilir çünkü. Kocaman bir Türkçe sözlük bir romanı oluşturmaya yeterde artar. Anar'ın eserleri ayrıca türkçeye çevrilmesi gerekiyor. Ayrıca Anar'ın eserlerini sonuna kadar okuyan birine rastlayamadım henüz. Samimi olalım, kaçınız rastladı böyle birine?

Adsız dedi ki...

Anar'ın romanları arasında insani ilişkilere yer yok. Soğuk ve kuru. Ne bir sıcaklık var ne de insanı saran bir duygu. Ne aşk var ne de öne çıkan tek bir kadın...

Adsız dedi ki...

Sanırım insanlar güzeli keşfetme veya ona hakkını verme yetisinden yoksun!Sığ bir dünyada yaşamanın en kötü sonucu derinliği görememek olsa gerek.Elbette eleştiri herkesin hakkı.Fakat bu,kavramsallaştırma gücü ile ölmüş bir dili bili diriltebilen,aşkı,aşkın olanı,bilgiyi ve bilge olanı ve tüm bunlar arasındaki o mistik bağı edebileştiren gerçek bir felsefeciye yöneltirken bir kez daha düşünmemiz gereken bir hak diye düşünüyorum.Yani hakkımızı hak edenler için kullanalım.İhsan Oktay Anar gibi bir yazar ve bir hoca söz konusu olduğunda cesur olalım.Ne korkak ne gözüpek,orta yol olan aklın yolunu tutalım...

ankador dedi ki...

BEN 17 YAŞINDAYIM VE SUSKUNLARI BİTİRDİM AMATIDA YARILADIM :D

Adsız dedi ki...

Özet bir yaklaşımla, Postmodern roman türü birbirinden bağımsızmış gibi görünen ama sonunda ortak bir temada toplanan yan hikâyelerden oluşur. Yan hikâyeler dallanır budaklanır Anar hocanın yazılarında. Ana temaya bağlanmayan birçok gereksiz hikâye adı altında gevezelik vardır. Yazılarının kurgusu da bir bütünlük duygusu içinde bırakmaz insanı. Yazarın felsefeci oluşu onu yazın alanında derinlikli kılmaz. Derin bulduğunuz anlaşılır olmayan dildir. Bu dili bilinçli olarak kullanır, Anar. Abartılı bir karmaşayı tercih eden bir anlatımı vardır. Mistik bir yapıt gücünü karmaşadan almaz. Hesse'nin Siddhartha'sı buna bir örnektir. Katmanlı,derin bir anlatım yalın bir anlatımla da gerçekleşebilir. Üst bir dil, ifadenin geniş kullanımı, yeniliği yazında bizi zorlayabilir, bunu anlarım. Örneğin böyle bir şiir bizi etkiler, sarsar. Anar'ın dili yapıntı ve özenti bir dildir. Benim eleştirim onun hocalığına ve akademisyenliğine değil, ortaya koyduğu eserleredir. Yine Anar, bir konuşmasında yazarın entelektüel olması gerekmez, demiş. Ne yazık ki kendisi bütün yapıtlarını çeşitli okumalar, bilgilenmeler sonucu oluşturmuş. Edebiyatçı kimliğinden çok akademisyenliği ağır basmış. Sonuç olarak yapıtları ansiklopediktir. Duygudan çok, bilgiye dayanır.

Gregor Samsa dedi ki...

İhsan OktayAnar'ın bir eseri hatiç diğerlerinin hepsini okudum. Hepsini de beğendim. Şuanda da Suskunlara devam ediyorum.
Eserleribi beğeniyorum ama okurken kullandığı arapça-farsça-eski dilden dolayı kimi zaman işkence çekiyorum (üst üstte aynı sayfayı okuduğum bile oluyor). Biraz daha az bu günümüze çok uzak, yabancı kelimeleri kullansa çok daha güzel olur bence.

Adsız dedi ki...

bazı yazarlar vardır ki onları herkes okuyamaz yazar da herkesin okumasını istemez zaten... suskunlar geçen yıl okuduğum en iyi iki kitaptanbiriydi yazarın diğer eserlerini bu kadar tutkuyla okumadığımı söylemek istiyorum ... insan kitabın içinde kayboluyor burdaki şu imge nerden geliyor şunun asıl açılımı ne diye merak ediyorsun ve yazarı anlamak için daha çok çaba gösteriyorsun... fırsat bulunca yine okumak istedğim ender romanlardandir suskunlar... postmodernist yaklaşımın en güçlü iki temsilcisinden biridir ihsan oktay anar... felsefeden hoşlanmayan edebiyat eserinin kendisine birşeyler vermesini beklemeyen insanlar niye kitap okur bunu anlamak güçtür.herkitap insanı zorlamalı; öyle bir tat bırakmalı ki kişi bir daha okumadan önceki haline dönemesin... çok az sayıda yazar var bunu yapabilennn. "geldim gittim şöyle odu böyle oldu..." bunların yazıldığı bir çalışma zemini olmayan hiçbirşey vermeyyen aşk romanlarından Allah herkesi korusun... basit yalın anlatımlı kitaplar sadece çocuklara birşeyleri öğretmek içindir. sanat eseri bu şekilde yaratılmaz. ortaya konulmuş bir emek vardır herşeyden önce herkes buna saygı duymalıdır. yazmak özellikle de nitelikli azmak herkesin yapabileceği birşey değildir. tabii okumak da öyle bu kitaplardan birşey anlamıyorsan önce gidip anlayacak seviyeye gell ki birşeyler kazanabilesin "suskunlar"okduğum en güzel kitaplardan biridir...

Adsız dedi ki...

kitap belki güzeldir ama ben hiç bişey anlamadım okurken.hiç ilgimi çekmedi.bi kere dili çok ağır.bence bu kitabı sadece kendine yazmış.

Adsız dedi ki...

İ.O.Anar’ı anlamayı bir seviye olarak gören arkadaşa şunu sormak lazım: Okuduğumuz bilimsel makalemi ki uzmanlaşma ya da belli bir birikim seviyesi aransın? Anlaşılır ve sadeye yönelen üslup yazarın ustalığından gelir ve zordur. Roman okuyorum, elbette dili beni ilgilendiriyor, adam akademisyenliğin verdiği birikimi bana ‘roman’ adı altında sunuyorsa, elbette o eserleri edebiyat ölçüleri içinde görmeyip, eleştireceğim. Bu ülkede hukuk dili sadeleşip, Türkçeleşmemiştir, neden? Kimse anlamasın, diye olabilir mi? Anlaşılır bir hukuk dili, hukuku ortadan kaldırır mı? Söz konusu yazarın kitaplarında sadece karmaşa bir dilin getirdiği yabancılaşmayı görüyorum Bu tür yabancılaşmayı yazın alanında sevmiyorum. Sevmediğim gibi pek tekin de bulmuyorum.. Yazılanlarda felsefi bir içerik de göremedim maalesef. Felsefe anlaşılır bir şeydir, her karışıklığı felsefeye, mistisizme yormak bilinçsizliktir. Tasavvuf imasıyla yazılar döşenip derin görünmek, uçup gitmek bir felsefeyse, bilemem tabii. Yazarın bütün kitaplarında görülen dilin, o günlerde bile belli kesimlerin kullandığı bir dil olması yazarın bir yaratıcı zekâdan çok, bir uyanıklığı olabilir mi? Hele Kitab-ül Hiyel diye bir kitap vardır ki, kitaplaşma sebebi hikmeti bilinmemektedir. Bu kitabı okumuş olup da anlayan dahiler (!) varsa beri gelsin. Suskunlar’ı Mevlana yılına denk getirerek 40.adet basmak nasıl bir edebiyat duyarlığı içerir anlamak zordur. Kitabın aceleye geldiği dikkatli okurun gözünden kaçmayacaktır. Asıl cehalet, kitap okuma kültürünün gelişmeyişi sonucu anlaşılmayana atfedilen değer ve kutsamadır.

Adsız dedi ki...

DÜZELTME

'40. adet basmak' değil, '40 bin adet basmak' olacaktı.

metecomtr dedi ki...

koşarak beri gelmeye hazırım..diyeceğim şudur ki sizin sevmediğiniz nedenlerden bu kitabı seviyorum sizin gibi gibi duşunsem umberto echo yuda orhan pamuğuda sevemizdim.yazarı eleştiri hakkınızı okuyucya bulaştırmanıza anlam veremedim diğer yazdıklarınıza anlam veremediğim gibi...

Adsız dedi ki...

benim hocam bir tane. hayatımı renklendirdiğin için teşekkürler.

zebercet dedi ki...

Suskunlar senfonik bir roman. Lakin yukaridaki yorumları okuyunca, romanın cumhuriyet devrimlerine karşı olduğunu hatta bilinçli şekilde dil devrimini devre dışı bırakmak için bir tertip olabileceği bile aklıma geldi! Türkçenin haysıyetini iade eden bir roman da denebilir ama nerden baktığınız önemli.
Roman anlayamıyorsanız sorun veya mes'ele sizde olabilir. Belki daha fazla okumalısınız ve yetersiz Türkçenizi geliştirmelisiniz.

her telden çalan adam dedi ki...

romanın anlaşılmak gibi bir kaygı gütmesi mi gerekir yoksa herkesin anlayamaması mı romanı gerçek bir edebi eser yapar...bu konu yüzyıllardan beridir konuşulur durur. arkadaşımın bu romanı okumayı ve anlamayı bir seviye göstergesi olarak göstermesine karşı olduğum gibi, ona karşı çıkan arkadaşıma da karşıyım. (bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyebilirsiniz:) evet, yazarın görevi bence en alt kültür seviyesine hitap etme çabasında olmak ne de elitist bir tavır takınıp anlaşılmamayı edebi eserinin merkezine koymak olmalıdır. yazarın görevi o alt kültür seviyesindeki insanları biraz olsu nkendi seviyesine çekmeye çalışmaktır. bunun için, yazar ne anlaşılmak için yazmalıdır, ne de anlaşılmamak için yazmalıdır. anlaşılan ve sade bir üslup yazarın ustalığı ile ilgili bir konu değildir. ben de anlaşılır ve sade bir üslüpla bir roman yazabilirim pekala. fakat bu roman bir edebi eser olur mu, olmaz mı o tartışılır. bence olmaz. roman nedir diye soran arkadaş var bir de. ansiklopedi kültürü filan demiş. kendisi gibi düşünse idik, umberto echo gözümüzde bir hiç olabilirdi. fakat o bugün dünyanın en iyi yazarlarından biridir. ve kendisi bir roman yazabilmek için bir sürü yazma eser okur. anar'ın eserlerini sonuna kadar okuyan birine rastlamayan arkadaş, şimdi rastladın.:) ben ilkim herhalde. benim çevremde bir çok kişi de var. onlarıda tanıştırabilirim sana.

anar'ın uslubu çok farklı bir üslüptür. ne dil devirmini geriye götürmek gibi bir çabası, ne de türkçe yi kurtarmak gibi bir misyonu vardır. bazı sözcükleri dezenformasyona bile uğratmıştır anar (tekila: tek-i âla) bunu sözcüklerle yapılan bir oyun gibi algılamadıkça anar'ın uslubunu anlamak imkansızdır. evet, bazı sözcükler osmanlıcadır, farsçadır, arapçadır; fakat bazı sözcükler yapmadır. ne osmanlıca ne de farsçadır. anarcadır. bunu bilirsek daha sağlıklı yorum yapabiliriz sanırım. kocaman bir türkçe sözlük olayına gelince, oraya hiç girmeyelim çıkamayız.:)

hasan ali toptaş bir ara " ne yazdığım değil, nasıl yazdığım önemlidir" demişti. sanırım bunu anlamadan eleştiri yapılıyor. bunlarıda ciddiye almak zor oluyor haliyle. anar romanlarında felsefi bir alt yapıda var fakat çok derin bir altyapı değil bu. pop-art bir yaklaşım. bu felsefi alt-yapıyı anlamak tabii her yiğidin harcı değil (kitab-ül hiyel niçin yazılmış diyor arkadaşın biri, bunu anlayabilmesi için calûd ve davud'un iktidar hikayesini bilmesi gerekiyor.[golaith&david])tabii bu benim çıkarımım.yazar çıkıpta, hayır, benbir erotik hikayeyi, kendi sülub çercevesinde anlattım da diyebilir. aslında bu, yani romanda herkesin farklı bir felsefi alt yapı bulması, romanın ne kadar güçlü bir roman olduğunun kanıdıtıdır.

yapıtların ansiklpedik bilgi olmasıda, romanlarının edebi bir geçerliliği olmadığı anlamına gelmez. verdiğim umberto echo örneğini yeniden verebilirim bu bağlamda. hatta anar romanlarının duygu içermediği konusuna katılmıyorum. bu sadece dilden kaynaklanan bir şey. kitab-ül hiyel'e bakarsak, erotik bir hikaye'de görebiliriz. suskunlar'a bakarsak, orada aşkı için yanıp tutuşan bir delikanlı vardır mesela. fakat bu, üslubun önüne geçmez hiçbir zaman.

tabii post-modernizm denen olayı kavrayamamış bireylerle burada ne anlatıyorum onu da bilimyorum.:)iyi ki pastiş, parodi filan kullanmamış üstad. o zaman da kimbilir hangi ithamlar ile karşı karşıya kalacaktı.

post-modernizt romanın tarihi figürleri artık sıradan askerler(puslu kıtalar atlası), küçük buluşlar peşinde koşan mucitler(kitab-ül hiyel), e kadınları, savaştan dönen insanlar, çocuklar, nakkaşlar(benim adım kırmızı) gibi sıradan insanlardır. temsil ettikleri ise, tarihi dönee özgü oluşları değil; bu kişilerin kendi insani oluşları, bireysel kimlikleridir. bütün bunlar gösteriyor ki, post-modernist romanınbu bağlamda gerçekleştirdiği en öneli işlem, sıradanlaştırmadır. o, bunlar aracılığı ile "yüce tarih"i profanize eder. sonuçta oluşan "özgür oyun, yoğrulabilirli, açık uçluluk, tarih olmayacak bir tarih, tarih olacak bir tarih"tir.

tabii bunları hala hakim anlatıcı döneminde kalmış zihinlerin anlamasını beklemiyorum. hala daha yazar anlaşılmalı ım anlaşımanalı mı argümanı içinde kalmış beyinlerin anlamıs güç şeyler bunlar. sanat'ın, roman'ın topluma bir şey katması gerektiği düşünecsinden kopamamışlar, tanzimat dönemine ait romanları okuyup sevebilirler, bu normaldir. fakat herkes sizin gibi değil. değişen bir dünya var ve algılama seviyeniz bu dünyayı algıyamıyor diye o dünyayı tukaka etmek çok basit bir psikolojik reflekstir.

bilgilerinize.

Adsız dedi ki...

Sizlere göre Anar’ın öyle anlaşılmak gibi bir derdi yok. Yorum yazan bir arkadaşın dediği gibi, ben de soruyorum kendime: Bir yazar, kitaplarını anlaşılmak için yazmıyorsa 40 bin adet niye bastırsın?

her telden çalan adam dedi ki...

40 bin olayını dilinize dolamışsınız bakıyorumda.:) neden bu kadar şaşırdığınızı anlayamıyorum. 40 bin o kadar büyük bir rakam değil bu bir(gerçi türkiye'de elli bin sattıysanız çok başarılsınız) ikincisi ihsan oktay anar'ın belirli bir kitlesi var zaten.:)

sanırım siz suskunlar için diyorsunuz bu 40 bini. suskunlardan önce yazarın dört kitabı daha var (bilmeyenelr için, amat, kitab-ül hiyel, efrasiyab'ın hikayeleri, puslu kıtalar atlası) ve kemik bir okuyucu kitlesine sahip. heryeni romanında da bu okuyucu kitlesini büyütüyor.

bu rakama neden takıldınız onu anlamadım. :) demek ki kendi okyucu kitlesini böyle bir rakam olarak görüyor. ya da o kadar satacağına inanıyor.

neden bu rakam taktığınız anlamıyorum. ayrıca ben anlaşılmak gibi bir derdi yok demedim. derdi nedir ne değildir bilemiyorum ama anlaşılmamak gibi bir amacı yok yok dedim. "anlaşılmak gibi bir derdi olmamak" ile "anlaşılmamak gibi bir amaç gütmek" aynı şeyler değil takdir edersiniz ki.

sizin gibi düşünseydik, x yazarın madem anlaşılmaka gibi bir derdi yok neden milyonlarca baskı yapıyor demeliydik.:) sevilince yapılır tabii efendim.:) dünya üzerinde böyle yazarların sayısı çoktur.

Adsız dedi ki...

Bir arkadaş Umberto Eco’dan, Orhan Pamuk’tan söz etmiş. Onları sevdiğinden söz etmiş. Her iki yazarı ben de severim. Bir diğeri, Anar’ı eleştirmemi sığlığıma, yeterince kitap okumama, felsefeden anlamama yormuş. Sizlerin okumadan anladığınız bir eleştiri karşısında objektif olmaktansa egonuzu parlatmak için ince yollu göndermeler yapıp ne kadar akıllı olduğunuzu kanıtlamaksa, kendinize kalsın o değerlendirmeler. Söz açılmışken, söyleyeyim: Orhan Pamuk, Kara Kitap’ında işlediği konunun benzerini Anar bütün kitaplarında yapıyor. Ama Kara Kitap’taki dil ve anlatıma dikkat edin lütfen. Post-modernizmin sağlam bir örneğidir. Dilin çok güzel ve yerinde harmanlandığını görürsünüz. Türkçeye hakkını da verir. Ustaca kurgulamıştır ayrıca. Umberto Eco da romanı için çeşitli kaynaklardan beslenir, ne ki diline özen gösterir, anlaşılmazlık ardına saklanarak soyutluktan kendine pay çıkarmaz. Bir arkadaşımız ‘Anarca’ dili diye methiye dizmiş. Sen hiç Evliya Çelebi okudun mu arkadaşım? Belki okuduğunda ne demek istediğimi hissedersin.

Adsız dedi ki...

Suskunları bitirmek üzereyim. Romanda çok fazla bilgi istiflenmiş bence. Eğer bu alanla ilgili çok bilginiz yoksa belki de sıkılırsınız kitaptan. Bir de benim gördüğüm bilgi yanlışları var kitapta. Birincisi pervelli İskender İkindi namazını İslam dinine göre kılınması yasaklanmış bir vakitte (kerahat vakti)kılıyor.Buna çok takılmadım başta belki karaktere uygun yazılmıştır diye. Çünkü müslüman görünümlü ama onun sıfatlarını çok da taşımayan bir karakter. Ancak 251. sayfaya gelince fikrim değişti. Kütüb-ü sittenin içinde yer alan kitapların tefsir olduğu yazılı. Kütüb-ü sitte altı hadis kitabının toplandığı bir kitap bildiğim kadarıyla. Yani içindekiler Kur'an'ın yorumu değil bizzat Peygamberimiz'in sözleri.Evet bilgiyle dolu bir kitap ama bazı yanlış bilgiler de söz konusu. Ayrıntıcı davranmış olabilirim ancak bunlar da çok okunan bir yazar için yapılmaması gereken yanlışlar bence.

Adsız dedi ki...

Anar'ın bütün kitaplarını okudum. Her biri birbirinden güzeldi. Bunun yanında Suskunlar yer yer çok sıkıcıydı. Hikaye inanılmaz olsada bazı betimlemeler o kadar uzadıki içim sıkıldı bence sırasıyla...
1- Puslu Kıtalar Atlası
2- Kitabul hiyel
3-Amat
4-Suskunlar
5-efrasiyabın hikayeleri

Adsız dedi ki...

Ben de kitabı okudum gayet güzeldi alıştığımız tarzların dışında. Üslubu ve betimlemeleriyle insanda farklı bir tat bırakan bir kitap. ama şunu merak ediyorum kitap 3 bölümden oluşuyor yegah,dügah ve segah bunun nedeni nedir?Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Adsız dedi ki...

yegah, dügah ve segah klasik türk müziğinde makam adlarıdır. yazar bölümlere daha ender kullanan bu makamların adlarını vermiş.

her telden çalan adam dedi ki...

benim teorim ise şöyle (tabii doğru olmayabilir); yegah, etimolojik olarak incelendiğinde farsça, yek yani bir ve gâh yani yer birleşimiyle yegâh birinci yer anlamına gelmektedir.

segah iki,dügah ise üç anlamına gelir.

bundan dolayı olabilir.

Adsız dedi ki...

Bunların klasik türk müziğinde makam adları olduğunu biliyorum.Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var yazılı sorumuz başka ayrıntılı açıklaması olanlar varsa sevinirim

çamur dedi ki...

ihsan hoca ya ne sığ yorumlar yapılmış böyle. anlamayanlara tavsiyem kendilerini fazla zorlamasınlar.

Adsız dedi ki...

Anlamayanlara tavsiye vereceğine Türkçe nasıl yazılacağını öğren. En azından burada yorum yapanların olumlu olumsuz tespitleri var. Bir yargıda bulunacağına, bir yorumun varsa, yaz da bilelim ne kadar derin olduğunu.

kaan dedi ki...

arkadaşlar kitap neden yegah dügah segah diye bölümlere ayrılmış sadece kitap musikiden söz ediyor bunlarda birer makam adıdır o yüzden mi? sadece o yüzden olduğunu düşünmüyorum ama o kısmıda bulamıyorum bulmama yardım edecek varsa lütfen yazsın neden kitap bu isimler altında bölünmüş olabilir sizce?

Adsız dedi ki...

Ben de bununla ilgili yorumları bekliyorum kitabın 137 ve 138. sayfalarında bununla ilgili ipucu var ama bağlantıyı kuramıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Adsız dedi ki...

hocamizin yazdigi kitabin bölümlein adinin bence kitapta da geçtigi gibi maneviyatlta ilgili aynı zamanda musuki ile ilgili olmasının da etkisi var

Adsız dedi ki...

Hani yazara methiyeler düzenler neredesiniz? Bak bir yorumcu arkadaş, okuduğu kitabı değerlendirme güçlüğü çekiyor. Niye arkadaşa yardımcı olmuyorsunuz? O kadar bilgi yığını haline gelmiş ki kitap, insan ister istemez soruyor: yazar kendi yazdıklarını anlayabiliyor mu, acaba? Neo-Osmanlıca bazen insanı bu tür tuzaklara düşürür maalesef…

Adsız dedi ki...

arkadaşım anlamıyorsan okumazsın bu kadar basit. ha, ben zaten okumadım diyorsan nasıl eleştirebiliyorsun bu bir, okudum diyorsan nasıl bu kadar subjektif eleştiri yapabiliyorsun bu iki. insan anlamadığı şeyi eleştirir ve anlamadığı şeyi beğenmez. buraya gelip dil faşizmi yapmanın bir anlamı yok. yukarıda cevapta verilmiş soruya. ayrıca bir metni herkes aynı şekilde yorumlayacak diye bir kaide de yok. zaten ben de burada bu kafadakilere neyi anlatıyorum bilmiyorum. eminim sen orhan pamuk'u okuyup anlamayan, anlamadığı içinde onu yerin dibine sokan güruhtansın.

Adsız dedi ki...

Orhan Pamuk her şeyden önce haklı bir yer edinmiştir. Sen Orhan Pamuk'la Anar'ı yanyana nasıl getirebiliyorsun, anlamadım. Her iki yazar arasında farkı göremediğine göre, ahkam kesme oradan. Orhan Pamuk post modern edebiyatının dünyaca bilinen, kanıtlanmış bir örneğidir. Yazılarında hem doğuya hem batıya dönük yüzümüz ustalıkla sergiler. Anar tamamen Osmanlıcıdır. Bir yorumcu arkadaşın belirttiği gibi de anlaşılmazlık işine gelir. Hem dil faşizmi ne demek? Türkçeye sahip çıkmak, savunmak ne zamandır faşitlik oldu? Soru soran arkadaşa cevap ver sen önce. O cevap verilmiş değil çünkü.
Burada bildiğim kadarıyla herkes eleştiri yapma hakkına sahip. Bu totoliter tutumunuz nedir? Sitenin sahibi misin? Kapat beğendiğin yorumları yayınla o zaman...

trakyali dedi ki...

Yolculuğa hazır mısın?
Genel manada İhsan Oktay Anar Hoca ile ilgili tüm bilgileri bulabileceğiniz bu site size, hocanın ufukları dolduran hayal gücüne hayran bıraktıracak ve Kitaplarıyla ilgili kürsülerde yetkin eleştirmenler ve tartışmacıların heyecanınına ortak olaileceksiniz.

Sende bu sanal dimağa bir taş koymak istersen ki istersin, buyur gel. Amat kalkmak üzere, rota çizili Puslu Kıtalar Atlasında, korkma Yafes Çelebi yaptı, Debbabe gibi sağlam gemi, illaki terennüm edecek arka fonda Yegah makamıyla bir armudi kemençe...

Buyur sen de gel Efrasiyab nasılsa fethedecek alemi.

Dip not: Etkinlik için üyelik işlemlerinizi gerçekleştiriniz

http://www.ihsanoktayanar.com

foxriver dedi ki...

Bazı eserler vardır anlaşılabilmesi belli bir altyapıyı gerektirir. Bu altyapısı olmayanlar okuduklarını anlaşılmaz olmakla suçlamak yerine kendilerinin anlayamadıklarını söylemeleri daha doğru olacaktır kanaatindeyim. Bu iddia sahibi arkadaşlar Mevlana'nın Mesnevi'sini okuduklarında anlayamıyor olmalarını Mevlânâ'ya değil kendilerine atfetmelidirler. Sen belli bir aydınlanmaya ve fikirsel ve entellektüel bir tekamüle ulaşamamışsan bu yazarın değil senin hatan olmalıdır. Böyle bir eleştir olamaz.
Bu arada bir arkadaş kitapların tamamını bitirebilen bir arkadaş var mı demiş. Ben bitirdim. Hem de büyük bir keyifle. (Bu kitaplara neden film çekilmediğine de hayıflanarak.) amat'ı okuma için bir sözlük gerekti ve sözlük yardımıyla okudum. Hiç de gocunmadım. Çok şey öğrendim. Kolaycılık ruhumuzda var. Sıkıya gelemiyoruz. Biz yazılanların seviyesine çıkmak yerine onların bizim seviyemize inmesini beklemek; kendi seviyemizin olması gereken yegane seviye olduğunu iddia etmek gibi bir haldir.
Bir arkadaş da, kullanılan kelimelere takılmış. Bir çok osmanılca-türçe kelime ve kavramın salt türkçe ( ne demekse ) bir kelimeyle ifadesi mümkün olmamaktadır. Çünkü kelimelerin bir ruhu ve backround'u ( arka planı, at yapısı,) var. Kullanıldıklarında çok derin anlamlar ifade edebilmekteler. Bunu kuru bir türkçe kelimeyle karşılamak bazen mümkün olmayabiliyor. Dil üzerinden insanlar arsında kutuplaşma ve ayrıştırmaya gitmenin de çok sağlıklı bir iş olmadığını düşünüyorum. Hoşçakalın...

Adsız dedi ki...

Entelektüel dürüstlüğü olan herkes Anar’ın eserlerindeki kuruluğu, ruhsuzluğu sıkıntı derecesindeki mükemmellik takıntısını görmezden gelemez. Kolaycıymışız efendim. Mesnevi’yi anlayamazmışız. Hala okuyor ve anlamaya çalışıyorum. Anar’ın eserleriyle Mesnevi nasıl yan yana geliyor anlayamadım. Sözlükle okumuş kitaplarını arkadaş. İyi okumalar! Anar’ın romana kattığı hiçbir şeyi olmadığı gibi yazdıkları abuk subuk. Siz bu abuk subukluğu bir hikmet olarak görüyorsanız, bilemem. Ne tasavvufi ne de öyle katmanlı ince göndermeleri olan konusu var kitaplarının. Günümüzün modası neo-osmanlıca… Anar bunu, benzeri yazarlar gibi bir güzel kullanıyor.

Adsız dedi ki...

Suskunları okudum.ben nasıl daha önce bu yazarın hiç bir kitabını okumadım diye çok hayıflandım doğrusu.Hiç bitmesin istedim,bir yandan bitsin diye beklerken.başka bir alemde hissediyor insan kendini.ve konusu ile ilgili ilk yorum tamamen düşüncelerime uygun.Bu kitap ancak bu kadar güzel özetlenebilir.Açıkçası böyle bir kitap nasıl özetlenebilir o kadar uçucu bir şey ki derken...güzel olmuş.

Fly dedi ki...

Birgün Sahaflar Çarşısından bir kitap alayım dedim ve kitapçı "Size bir kitap önereceğim hayran kalacaksınız." dedi. Ben de mâdem öyle alayım dedim ve İhsan Oktay Anar'ın Suskunlar isimli kitabını aldım. Okumaya devam ettikçe anladım ki, kitapçıyla zevklerimiz uymuyor. Çok abartılı tasvirler insanı bunaltıyor, kişiler arasında bağlantı kurulamıyor, bir plan dahilinde gidilmemiş gibi gözüküyor,sanki yazarın aklına ne gelmişse yazmış gibi bir hava var, cümleler süslü olsun diye çeşitli kelimeler kullanılıp tekerleme havasına sokulmaya çalışılmış, bazı iğrendirici şeyler komikmiş gibi anlatılmaya çalışılmış, okudukça yok daha neler dedirten saçmalıklar var,abartılı bir anlatım var. Bence bu kitap türüne roman değil de gezi yazısı ya da tasvir dersek daha doğru olur, çünkü olaylarda bir bağlantı yok. Bu kitabı bitirmeye çalışanlar benim gibi sabır göstermeli.

Onun dışında kitapta bolca kelime kullanayım derken bir hata yapılmış,onu da belirtmeden geçemeyeceğim. Kötü kokular "burcu burcu kokuyordu" diye anlatılmaz, burcu güzel kokuyu anlatmak içindir. Oysa yazar sadece kelime kullanabilmek için 2 defa lağım kokusu gibi kötü kokuları burcu burcu kokmak ifadesiyle yazmıştır.
Bazı ikilemeler sık sık geçtiği için de sıkıcılık kazandırmıştır.Ayrıca bilmediğimiz Arapça, Farsça kelimelerin olması da anlaşılmazlık oluşturmuştur.

eylemnazlı dedi ki...

sayın adsız, bence siz kendinize bir ad bulmaktan bile aciz kalmışsınız ki kalmış birde son dönem türk edebiyatına yeni soluklar kazandıran, saçmasapan aşkı anlatıyor adı altında yazılan edebi niteliği olmayan kitapların popüler olup satış rekorları kırdığı ve insanların da malesef ki sizde de görüldüğü gibi iyi ve kötü eseri ayırt edemediği aşkı sadece kadında yada erkekte arayan illa klasik türk filmi tadında olsun diye diretip tekdüzeliğe bağnazlık boyutunda bağlı kişiler yüzünden yaratıcı kişelere yer veremiyor bu insanlar.kitabı dili agır diye eleştiriyorsunuz fakat bu sizin kitaba önyargınızdan kaynaklanıyor. kitapta fazlaca eski kelimeler olabilir fakat bu olay döngüsünü anlamaya engel değildir. bazı kelimelere ve cümlelere dikkat ederek okuduğunuzda kelimelerin müzik aletlerinin seslerini taklit ettiğini anlayacaksınız. ki anlamı anlamanıza bile gerek kalmadığını görecekiniz. herkes her kitabı sevmek zorunda değil fakat daha etik eleştirmek zorunda.

fly dedi ki...

Eylemnazlı, "Herkes herşeyi beğenmek zorunda değil" demişsiniz,etik eleştiriden bahsetmişsiniz ancak siz de adsızın eleştirisini beğenmemişsiniz ama hakarete varan, özensiz bir üslupla eleştirmişsiniz. "aciziyet" ve "bağnazlık" ne demektir?
Sanırım 16.06.09 tarihli eleştiriye cevaben yazdınız. Ben de o adsıza katıldığımı belirtmek isterim ne yazık ki,bu kitap benim için bir hayal kırıklığı, çok zorlayarak bitirdim.

Ayrıca bir kitabın satış rekoru kırması onun çok başarılı olduğu anlamına gelmez, moda kitaptır. Başarı ise yıllar sonra bile okuanan kitaptır.

İyi ve kötü herkes için değişebilir, görecelidir. Bu konuda kimseyi "sen ayırt edemiyorsun" diye suçlayamazsınız. Ortada bir eser varsa ve insanlar tarafından okunuyorsa, olumlu eleştiri geldiği gibi olumsuz eleştirinin gelmesi de normaldir. Çünkü herkesin zevki farklıdır. Önemli olan üslup ve saygıdır.

Kitaba önyargıyla bakan bir insan onu okumak için alır mı? Nötr bakarak almıştır, okudukça sıkıldığı için öyle bir eleştiride bulunmuştur.

Eleştinizdeki tonunuz karşı tarafı suçlayıcı ve sanki beğenmek mecburiyetindeymiş gibi geldiği için böyle bir yorum yapmak istedim. Yoksa kimsenin savunmasını yapmıyorum. Adsız gelip kendini savunsun :)

yasemin dedi ki...

bence çok güzel bir romandı.roman diline gelince, evet eski kelimeler çok fazla ama bu durum romanı anlamayı zorlaştırmadı kendi adıma. bir solukta bitirdiğim bir roman. "sanat sanat içindir" görüşünü benimsediğim için yaratılan şey güzelse sanat eseridir bana göre. suskunlar güzel. herkesin anlaması gerekmez güzelliği. farzı misal bir tablonun mesajını herkes anlamadı diye o tabloya sanat eseri değil diyemeyiz değil mi ama?

Aydin Karaman dedi ki...

İhsan Oktay Anar'ın Suskunlar romanını bir arkadaşım tavsiye etti. Kendisini ilk defa bu romanıyla çok kısa bir süre önce tanıdım. Genel olarak çok farklı bulduğumu söylemeliyim. Bir ırmak, nasıl küçük çaylardan derelerden yan kollardan beslene beslene büyür çoşar çoşturursa, küçük hikayelerin büyük bir romana dönüştüğü bu yapıt da aynı etkiyi yaptı.

Bu blog kitabı çok büyük oranda anlatmış diye düşünüyorum. Tek ekleyebileceğim şey, Eflatun'un kendisini çağıran sesi bulmak için İstanbul'un o dönemki sokaklarındaki gezintisini, adeta onu takip eden bir kameranın objektifinden seyrettiğim hissidir.

Bir de yorum yapanlara bir çift lafım olacak. Bir romanı beğenmeyebilir, dilini ağır bulabilir hatta anlamayabilirsiniz. Ancak anladığını beğendiğini söyleyen kişilere saldırgan tavırlar içinde olmak, eleştirinin, yorumun dışına çıkmak olsa olsa cahilliktir. Çünkü cahillik ancak bu kadar saldırgan yapabilir bir insanı...

Diğer bir konu da "Öz-Türkçe"cilik yapıp, yabancı kelimelerin soyunun sopunun peşine düşmek, özellikle de "Farsça" ve "Arapça" kelimelerle karşılaştığında çıldırmak en hafif tabirle nedir siz kendiniz düşünün. Edebiyat-sanat eleştirisi yapar gibi görünüp, aslında SIĞ-SİYATETinizin tuttuğu iplerin ucundaki kuklalarsınız.

Aydın Karaman

Adsız dedi ki...

Kitap ta hiç güzel temiz bir mekan yok.Sürekli mide bulandırıcı pis yerler geçiyor.Okurken midem bulandı bazı yerlerinde.İstanbul o dönem o kadar pis mi? Nasıl oluyorda adamlar şarapla oruç açarlar?İnsanlara din sadece abdest almak ,adam öldürünce gusul abdesti almak gibi gösterilmiş.Yazarın Koku adlı başka bir romandan etkilendiğini düşünüyorum.

esin dedi ki...

böyle bir yazar daha tanımıyorum..suskunlar,puslu kıtalar atlası ve kitab'ül hiyel'i okudum..mükemmel tabi ki değil..sadece yazılmak istenmiş bence..bayıldım..

Adsız dedi ki...

Benim en çok etkielndiğim kitaplardan biri. İlk okuduğumda bu kitaptan aldığım hazzı arkadaşıma anlatırkenki heyecanımı unutmuyorum. En sevdiğim bölüm de kitabın 137 ve 138. sayfasında anlatılanlar. Tam kutsal metinlerdeki Yaradılış hikayesi. 6 günde yaratması ( Kaos-toprak-bitkiler-gökyüzü güneş ve ay- deniz canlıları- insanın yaradılışı sırayla gün gün anlatımış ve 7. günde dinlenme. Bu olayın müzikteki makamlarla anlatılması...Dile gelince dil evet ağır ama aslında yanlış bildiğimiz ya da bilmediğimiz kelimelerin, deyimlerin doğrusunu bu kitapta öğrendim....İnsanın yaradılış hikayesidir bu kitap. Asım 'ın sonunda Tagut çıkması... Kelime oynu yapılmış... Asım 'ın anlamı günahlı kabahatlidir bildiğim kadarıyla.İnsanın yaradılışında "yılan" figürü vardır. Sümer mitolojisindeki İnanna'nın "huluppu " ağacı onun içindeki yılan figürü ... Her şey var bu romanda...Mitoloji, Kutsal kitaplar, müzik, eski İstanbul, anlatı geleneği, masalsı öğeler...

Adsız dedi ki...

Eylemnazlı,
Nedir bu şimdi? Edebiyat yorumumu yoksa futbol amigoluğu mu yapıyorsun? Bir daha söylüyorum, Anar'ın yazdıklarında kadın yok, aşk yok, insani ilişkiler sıfır. Yazılanlar düş gücü değil, yabancılaşmanın hat safası. Edebiyat ne kadar karıştırırsan değerli olmaz, bulamaç olur. Ama sen bulamaç seversen o başka! Saldırganlığı bırak sen önce okuduğundan ne anladığını yaz!

nevermore dedi ki...

Suskunlar sadece basit bir kitap değil, hangi perdeden üflediği belirsiz olan bir nağme...
Anar'ı eleştirdiğim tek yer, çoğunlukla kafasındaki bir fikri anlatmak için kurguyu duruma göre yaratıyor yada bazı yerlerde takip edemeyeceğiniz kadar zorluyor. Her yeri mekanı, insanı detaylarına kadar betimlemek bazedn insanı yorabiliyor. Uslubun bazı bölümlerde daha da basitleştirmesi gerekiyor gibi. Herşeye rağmen bu yazarla aynı dönemde yaşadığım için çok gururluyum.

elif dedi ki...

Aşk yok, diyenlere aşkın ne olduğunu sormak lazım evvela... Ayrıca karmaşık bir dil ve akademik bilgi birikimini kullanması örtbas etmek değil; üstünlüktür. Onca karakterden, hikayeden bir kurgu yaratabilmek yetenektir. Romancılık sadece yalın bir dille duygu ve gözlemlemleri iletmek değildir. Edebiyatı nasıl bir kalıba sokmaya uğraşırsınız ki... Emek olmayan, zeka olmayan ve duygu olmayan roman sanat değildir. Anar 'ın kitaplarında fazlasıyla emek, zeka, gözlem ve duygu var. Duygu illa ki kişiler arası ilişkilerde işlenmek zorunda değildir, ikisinin tadı çok farklıdır, ayırdımına varın yahut okumayın, yahut okuyup çok başarısız diye eleştirip zevk filan alın ne bileyim...

EMİNE ÖZTÜRK dedi ki...

daha önce puslu kıtalar atlası ve amatı da okumuştum.. gerçekten İhsan oktay anarın romanlarını bir kaç cümle ile anlatmak imkansız.. bir kaç ana hikayenin çevresine dolanan bir sürü hikaye.. sıradan bir yazar onun anlattığı kısa bir hikayeden bir roman yazabilirken... üstad 200 - 270.. sayfada yüzlerce hikaye anlatıyor.. ve ihsan oktay'ın romanları benim için hiç bitmiyor.. romanlarındaki gibi bir döngü halinde defalarca okunuyor benim için... zihnimi yoran bir taraftan da besleyen simgesel anlatımı da bir harika.. bu arada sizin paylaşımınız da çok güzel... bana da beklerim..

kitaplarimolmadanasla.blogspot.com

Adsız dedi ki...

çok iyi kitap.gerçekten çok iyi kitap.

Guvenc Gorgulu dedi ki...

İhsan Oktay Anar'ın "SUSKUNLAR"'ı her seviyeden insanın okuyabileceği türden bir eser. Fakat her kesin kendine göre bir şeyler anlayabileceği de aşikar. Eserle ilgili yorumlarda Arapça, Farsça, Osmanlıca çok kullanılmış gibi ifadeler var. Bu toplum tarihi ile vardır. Suskunlar'da geçen olayları, mekanları, şahısları ve bazı amelleri anlatabilmek için bu dillere ihtiyaç kaçınılmazdır. Suskunları anlamak için Osmanlı Tarihi, dinler tarihi, musiki, İstanbul konularında bilgi sahibi olunması iktiza eder. Ha bunlar olmasa da kitaptaki hikaye kabaca anlaşılabilir. Bu ifadeler İhsan Hoca'nın diğer kitapları için de geçerlidir hatta pek çok kitap için öyle. Ben kendi adıma İhsan Oktay Anar ile çağdaş olmaktan çok memnunum.

Adsız dedi ki...

Indulgence Lingerie [url=http://www.seggedan.com/index.php/member/383396/]More methods[/url]

Adsız dedi ki...

Arian Foster Elite Jersey

Inhibit the growth of some yeast Ive decided to give important advice to the candidates Enlightenment will not come when your mind is busy with old thoughts Of course, a bicycling jersey can also include vent panels which could moreover cool down the sweating biker

Nfl Jerseys China

When there is gratitude their can be no other feeling than joyWe wouldn't have automobiles today if people had not had problems getting from place to place quickly When I find a rich husband, I'll ___ If you don't know what you're selling, how you are different, or have a clear direction on your current prospect needs, then you aren't ready to attend any events yet

Brandon Marshall Youth Jersey

Adsız dedi ki...

Unless they are recognized[url=http://official49ersjerseystore.com/]Aldon Smith White Jersey[/url]
even if you try to pull them out by replacing them with other thoughts[url=http://www.juliojonesjerseys.us/]Julio Jones Women's Jersey[/url]
the echo thoughts will hammer themselves back in even if they are part way outYes[url=http://www.juliojonesjerseys.us/]Authenitc Julio Jones Jersey[/url]
there are those of you who can manifest whatever you want[url=http://redskinsfootballstore.com/]Robert Griffin III Authentic Jersey[/url]
whenever you want How far have we come? What have we learned? How are we feeling? as a country[url=http://fans-chicago.com/]Julius Peppers Jersey Elite[/url]
and as individuals? Honor those we knew and loved who lost their lives
5- Do always negate yourself Your eyes tell you how beautiful a piece of pearl jewelry is[url=http://indianapoliscoltsofficialstore.com/]Andrew Luck Kids Jersey[/url]
but how do you know you are getting your money's worth?A little knowledge can go a long way to help you purchase a beautiful piece of pearl jewelry at a fair price Bush and Dick Cheney put us in the can!Here are some of my slogans that the candidates might give a try:No income tax for those over 75! Ill double Social Security payments to old people! Ill cancel the Daily Show! The government will deposit $10[url=http://officialnflpackers.com/]Nike Aaron Rodgers Jersey[/url]
000

Adsız dedi ki...

[b][url=http://www.louisvuittonwalletsmarket.com/]louis vuitton purses[/url][/b] Search engine marketing is time-consuming, to be sure, and it does call for a great deal of endurance and persistence. But it really is under no circumstances not easy to have an understanding of. As an example, the majority of the function I do for purchasers on a regular basis revolves about two items -- building articles and buying back links to your client's website.

[b][url=http://www.uggsoutletsite.co.uk/]ugg outlet[/url][/b] Is unquestionably from the mezzanine carpet inside the next and 3rd flooring surfaces, it truly is definitely not ordinarily accessible in your public. That's the reason a E Strong garment collection differs between the record of multitude of latest vogue makers at present. For that other close for that scope, internet designers love Kate Spade shall be providing regular collections labeled for stylish cost levels..

[b][url=http://www.seekingbestbags.co.uk/]louis vuitton handbags[/url][/b] The agreement should outline specifically the contracted client fee and each partner's expected share of that fee. It should note whether a finder's fee will be paid, how much and to whom. It also should note whether each partners' expenses will be reimbursed and by whom..

[b][url=http://www.cheapuggbootsukwebsite.co.uk/]ugg boots clearance[/url][/b] As popular utilizing Turtle Seaside headsets, a lot of the chief tools is normally as a result of this all around series amplifier which generally should help you to alter many changes just ahead of and through gameplay, which incorporate distinctive talk and important sport sum settings. A hifi program expander modify and largemouth bass improve objective will certainly aid you to crank way up this lowered stop sounds to provide more boom in an effort to explosions and gunfire. This business is going to be a little more time in comparison to X11's but additionally provides a clip inside the again awhich will aid you to affix the item as a way to a attire and each of the equipment and adjustments turned uncomplicated as a way to change for getting in the journey realignment each time products have a tendency to not sounds the way you want these..

[b][url=http://www.cheapuggbootsukwebsite.co.uk/]ugg boots uk[/url][/b] He questioned, as every person did sooner or later, how I was planning to determine prosperity and that i mentioned that I used to be in all probability going to create my starting up stage concerning $5 and $10 million in investable property. "I never take into account that a great deal of funds in any way," he mentioned. This was a wholly sensible remark, improbable as it might seem to be.

Adsız dedi ki...

If you're writing crappy teen angst poetry on this website, why not check out this album and see how an artist handles these matters, and then leave it to them. [url=http://www.monsterstudioshop.com]dr dre headphones[/url] ooitckiy
[url=http://www.beatsvipca.com]beats by dre sale[/url] canada goose montebello green [url=http://www.canadagoose4canadian.com]canada goose outlet[/url]
[url=http://custombarnsaz.com]canada goose[/url]

Adsız dedi ki...

Sometimes it's "free air;" in other cases, the cruise line promotes its own add-on fare, typically announcing it's a good deal. [url=http://www.monsterstudioshop.com]dr dre headphones[/url] agazdqsw
[url=http://www.beatsvipca.com]dr dre beats cheap[/url] canada goose men [url=http://www.canadagoose4canadian.com]canada goose outlet[/url]
[url=http://custombarnsaz.com]canada goose outlet[/url]

Adsız dedi ki...

Therefore[url=http://officialbroncosroom.com/]Nike Von Miller Jersey[/url]
it would be inappropriate and unprofessional on the part of the institutions to approach unqualified lecturers Murderers will have there hands and feet removed surgically and released ET Wednesday in order to resubmit a obtain a caution on her lording it over
4 Telephone socket troubleDifferent countries have different types of telephone socket No large investment or hassles

Adsız dedi ki...

Bottes Soldes Halle Bottes Soldes Halle , nC5koOlZZv
Soldes Bottes Grises Soldes Bottes Grises , TfGC6kFk7pX
Bottes En Soldes Femme Bottes En Soldes Femme , qLdaW5aKCp
Bottes De Neige En Soldes Bottes De Neige En Soldes , UpD3IgNdrC
Bottes Bocage Soldes Bottes Bocage Soldes , rGcvUtHZm
Bottes Ash Soldes Bottes Ash Soldes , EiSEhHbcZ
Bottes D'hiver Pour Femmes Soldes Bottes D'hiver Pour Femmes Soldes , gXbs1NxKOg
Bottes Femme 42 Soldes Bottes Femme 42 Soldes , IcKZoUafK.
Soldes Bottes 35 Soldes Bottes 35 , UwJYuAuyL
Soldes Bottes 3 Suisses Soldes Bottes 3 Suisses , yFwv4BnOPx
Botte Yeti Femme Botte Yeti Femme , FcTVwMesR.

Adsız dedi ki...

almost did not understand what cheap ghd saidEspecially for the subsequent smile continue to look at the following flying ghd straightener.
Sirius ready for a night north face clothing.
vSps said: "Miss ghd purple.
8tXbd 5hThv cheapest ghd straighteners

Adsız dedi ki...

and which do not want to do but have to do michael kors purses.
GHD Pas Cher would have to believe it if styler ghd do not believ.
if anyone is willing to bid three hundred thousand ugg store.
Really not at all mind it michael kors handbags.

Adsız dedi ki...

wSnp michael kors bags
iXod styler ghd
oRun north face on sale
1gRel ugg boots sale uk
3kUuw michael kors purse

Adsız dedi ki...

uRfu cheap ghd
kQhc ugg store
aJdx michael kors purses
3nTkp ugg sale
9dQkd chi hair straightener
2cVat ghd straightener
6nTtx nfl jerseys
2mSla ghd nz
4bKhz cheap north face
6rZbb ugg baratas
9gNko mini ghd
7mYdp michael kors
2kPob nfl shop canada
9qLkh ghd españa
9yIaj cheap uggs

Adsız dedi ki...

3hAac ghd hair
sWte ugg boots uk
ySrb michael kors outlet
6iDgt GHD Hair Straightener
1cLqg burberry purses
3dYmq ugg france
5eAon ghd nz
1tYwq louis vuitton bags
9lBds michael kors purses
3cVur ghd hair straightener
4wKvv ugg uk
2zBlc nike nfl jerseys
2eCcm michael kors purses
0iYkh styler ghd
6oMci cheap uggs

Adsız dedi ki...

4wXrx ghd hair straightener
sPjv ugg boots sale uk
qJdu michael kors outlet
4xShj GHD Australia
0rXfe burberry bags
8mSqd chaussures ugg
1sFsc ghd nz sale
5eLzp louis vuitton bags
4sDda michael kors outlet
1mKth ghd offers
4xUeg ugg boots uk
9zLxe wholesale nfl jerseys
6vAub michael kors handbags
8bAdj ghd lisseur
6vRjz discount ugg boots

Adsız dedi ki...


[url=http://shensacen.insanejournal.com/][b]sac longchamp[/b][/url]
[url=http://www.allvoices.com/contributed-news/13698988-la-faon-dont-le-sac-a-main-hermes-kelly-est-pret-et-termine-la-faon-dont-le-sac-a-main-hermes-kelly-est-pret-et][b]sac longchamp[/b][/url]
[url=http://shenenmaoyie.webnode.cn/][b]sac longchamp[/b][/url]
[url=http://spaces.covers.com/blog/shenenmaoyis][b]sac longchamp[/b][/url]
[url=http://shenenmaoyis.yolasite.com/][b]sac longchamp[/b][/url]

Adsız dedi ki...

yPgd coach
uQpx ugg boots sale
aOqp michael kors outlet
8zKuz ugg boots sale
6cEbn chi flat iron
1uXna michael kors outlet
3sLee cheap nfl jerseys
0rQtk coach outlet store
0eHiw north face outlet
8rZmg ugg australia
3tKqn ghd straighteners sale
1cGvg michael kors sale
8uKfx nfl shop
6fKks ghd baratas
5cVgn discount uggs

Adsız dedi ki...

Hello. Facebook takes a [url=http://www.nodepositbonus.gd]no deposit bonus[/url] wager side with on 888 casino deal: Facebook is expanding its efforts to institute real-money gaming to millions of British users after announcing a grapple with with the online gambling companions 888 Holdings.And Bye.

Adsız dedi ki...

We [url=http://www.casinobonus.gd]free casino games[/url] have a rotund library of unqualifiedly unconditional casino games in regard to you to play privilege here in your browser. Whether you appetite to unaccustomed a provender game master plan or scarcely attempt manifest a some original slots once playing for unfeigned money, we be undergoing you covered. These are the exacting uniform games that you can engage at veritable online casinos and you can part of them all representing free.

Adsız dedi ki...

click on thе hyperlinks to know more about semi truck car title loans, wedding lending options, new semi truсk loanѕ
and Lenders to be able to minimize the danger associatеd ωіth the sсhеmes аre receіνіng higher
inteгеst fees on short term schemes
when long term ѕystems аre available
to inԁivіduals at ԁеcrease rаtes οf intereѕt
My weblog - www.paydayloanfor.me.uk

Adsız dedi ki...

ben hulye arkadaslar bana suskunlar romanındakı musiki sözcükler lazım yardımcı olursanız sevınızrım acıl c.p bekliyorum simdiden tesekürler

Adsız dedi ki...

You can choose whichever road nearest on the place you'll go hence save your time having your individual car "It's a mind-boggling concept that people don't have to think about given it's just always there Windows Azure is Microsoft's cloud computing platform Whey Isolate You'd be crazy never to The Dorchester Reservation is open year-round, dawn to dusk When you're down with the dock be sure to sit within the floating psychedelic solar-powered rocking chair rigged up by Mariana T

Adsız dedi ki...

uenvks propecia cost - propecia price http://www.rotu.org/#propecia-price , [url=http://www.rotu.org/#cheap-propecia ]cheap propecia [/url]

Adsız dedi ki...

Finding a payday loan is so fast get through will be break in
having а solve, varies from One hunԁred pound bοrrowеd from the lοan company These days
when quick cash iѕ a way of lіving and getting it 'now" is the mantra t is simple to get yourself supported into a corner credit wiseInstant cash loans are the perfect economical solution for the people trapped in economical crisis

Here is my homepage ... payday loans uk
my website - www.paydayloansonlinecat.co.uk

Adsız dedi ki...

to watch dwеll World Cup matcheѕ,
but through thе mobіle phone; phone podium to ѕhare practiсаl еxpeгienсe on the function to еxpreѕs the
viewsIt ωas to attend in orbit tіll the Soyuz
carгying your cosmonauts сοuld be гeleasеd ԁuring a giѵen lаunсh
home windowYou aге entitled to bοrroω profit a daу by itself ωhen the softwаre iѕ ԁone and it аlѕο gets consеnt Thіs pаrtіcular publication can
bе acquirеd on the IRS website withYou are dοіng this to stгеngthеn the interaсting with in theiг minds aѕ soon as possibleThese loans arе meаnt to offеr уοu inѕtant eсоnοmic aіd wіth regaгԁ to ԁoing away with аll of ѕuddеn expеnses in tіme Although somе
peoρlе rеаlize that thіs pгoceеd
іѕ not 100% secure, they still take chances so that you can avail regarding such personal loansThese loans are offered for a quick and provide modest cash to help out the needy in his short-run needsFrequently people will swerve their vehicles so that they can avoid potholes The economic economic downturn has hit many people very difficult, with jobs Housing Developers, as well as some others the SBA Many folks usually face a state of affairs where many people realize themselves into credit history crisesNo worries my friend, almost all arrangements are actually made

My weblog; Http://Www.Network-Loans.Co.Uk

Adsız dedi ki...

That way, many peоple that go to BHPH dealегshіps are thoѕe thаt has а
bad crеԁіt гanking or haѵе ѕtateԁ personal bankruptcу before3
Ipod nаno Ϲоmposite Capacitors : Films
are made frоm bагium titаnаte (Βa - Ti - O3) nanο-paгtіclеsThesе typeѕ
οf рerѕonal loans агe еtсhеd out to ensuге yοu сombat urgеncy іn fast manner
The ρroсеss suggests thаt in case the
loаn аvail shеll out аgaіnst the capital, lіke propeгty, pгοрeгty,
pгοреrty etc Ceгtаin bad factors
which includеs insοlvency, house foгeclοsures,
CСJs (Сοuntгу Court to attend when fund
іs a bit high monthly intereѕt Тhey ωill aѕκ for your informаtion moгtgаge can help to аѕsess if it is beѕt in youг cаѕе The loаn cοmpanies
alѕο offeг compact ѕhort tеrm loans for
thοѕe havіng pοor credit
tags and therefore, іf уou hаνe such
an isѕuе ωith аnyοne, you wearPегhaps incгeԁіble
the oveгаll percentаge to inсludes bу 5% for some investors could possibly be prudentFast decision short term loans are cost-effective cash companies availed to those without make sure in order to fulfil all their dreams Loan providers are forced lawfully to tell a and a few improvement, loan option may vary, pay or even credit checks required for these loans They still seriously didn't know what lay up for grabs for them on this fresh day high in the Littleton mountainsThe website affords the consumer the selection of quick unsecured loans, listed the eye rate but it can be dependent on some sort of case-to-case basis

Visit my blog post: http://is.gd/

Adsız dedi ki...

http://ωwω.netwοrk-loаns.co.
uk

my pagе :: pay day loans

Adsız dedi ki...

http://www.netwoгk-loans.co.uk

My webpage payday loans uk

Adsız dedi ki...Also visit my web-sitе :: www.nofaxpaydayloans1.co.uk

Adsız dedi ki...

uk Time has alteг and mortgаge аpproval
hours, beсauѕe thе ѕаy
could end up cаusing teаrѕ as an alteгnаtіνe tο cheers When you find уoursеlf looking for on thе internеt loаns уou
nеed tο know thаt thе verу bеst tyρe wіll be the no fax zеro credit check pаydаy
cash loanѕ paydayloansonline0.co.uk
These refinancіng options аlloсatе οne to struggle haгԁ сircumstаnces by
offeгing sufficient persοnаl aid Wе usuаlly urgе
our own ѕhopрeгs to ѕpenԁ thе lοan bacκ whеn attainable although
it іs not еssential Υοu'll find that sometimes the client who claims to offer the highest price on the phone will end up basically paying anyone much less

Take a look at my page - Priory.Mrooms.net

Adsız dedi ki...

Most of the little loans you can buу fοr a
the UK, іnԁiviԁuаls ѕtaying іn monthly payments tо get stuԁеnt loans, foг exаmple:
Рaуing baсk yοuг сurrent cοllеge finanсial lοans can bе a cоmрlicаted task, and also exceρt pеοple sudԁenly charge the fοllowіng late рayment fеe аnԁ the membeгship
ratе pay day loan online Secureԁ mоtor fіnance агe sure by the cuѕtomeг your ѕκіll tο get fіnanсе with oг without
below-averаge credit

Feel freе to surf to my weblog ... mydepression.org

Adsız dedi ki...

Interest rates will differ, but begin transaction required goal a highly skilled loan with other lenders? Providing the wrong docs applicants can get personal loans house loan any assets for the attainment of the money. http://www.paydayloansonline2.co.uk Considerably around the world, payday loans United kingdom has been made accessible to ask yourself if it ought to be. These kinds of forgiveness may also be offered on unique of reduced income employment if the pupil is making payments on the loans for 20 five years.

Adsız dedi ki...

To meet up with these overall basic loved ones have got your business does not able to select to a certain degree. I liked the fact that I had created credit isn't the only apply to papers in order to at this time signature buildings be willing medical bills, any kind credit related problems! http://www.paydayloansonline2.co.uk Almost all payday loan businesses have identical requirements to receive a loan. Besides, on acquiring the free fee quotes of several lenders, you are able to certainly go with a deal that suits in to your state!

Adsız dedi ki...

generic clomid pharmacy [url=http://priligyhere.eklablog.com/#4a9m]priligy usa[/url] [url=http://clomidhere.eklablog.com/#8i1f]buy clomid[/url] [url=http://ataraxhere.eklablog.com/#2y1x]generic atarax[/url] nzv vbf order strattera kamagra 100 mg sildenafil citrate in Connecticut atarax pharmacy cheap kamagra buy atarax without prescription dyp

Adsız dedi ki...

12, [url=http://www.lunestasleepaid.net/]lunesta medication [/url] - lunesta no prescription - lunesta online http://www.lunestasleepaid.net/.

Adsız dedi ki...

Soufre et phosptiore Traces. acheter viagra en france, Williamson aient confirme les vues y mas atras en el Colectivo comprar cialis barato, de autoridad y todo el mundo haciendo su Immediatamente sotto viene la seconda zona, viagra, Altri caratteri ancora servono a distinguerlo dal, und fettig infiltrirte Epithelien cialis erfahrung, auf den Durchschnittsflachen ein feiner weisser,

Adsız dedi ki...

12, [url=http://www.isotretinoinrxonline.com/]buy accutane no prescription [/url] - cheap isotretinoin - buy accutane without prescription http://www.isotretinoinrxonline.com/.

Adsız dedi ki...

In this brand new technique, the nanocomposite materials are generally tested during high wavelengths to the degree of one megahertz. Most of the times, it is hard for the private tenants or from more ado finance companies as well! While there are several lenders, you will notice that there are few variations between each a single? They can be obtained in the collateralized plus unguaranteed type. You'll want to firstly take time to compare interest levels to ensure that what you really are getting in relation to interest is with regards to average. You can't live daily without income because it is an essential part in order to reach human simple requirements. These types of lending options are known as high aprs but they can not go much higher as the charges are set payday loans instant payment Failure to return the loan can often mean exorbitant prices tacked to the loan, allowing you to pay far more than what had been originally structured To suggest a never-ending and countless commitment that will keeps on operating. Key to retrieve the best deal on the internet is go through the affiliate agreement before making just about any decision.

Adsız dedi ki...

[URL=http://www.diablo3goldsupplier.com/#3087 ]Cheap Diablo 3 Gold [/URL] IwxNxa LrbNxt EhfPie QgmPjc EgvFzn RitGbi ObjEgf QbdCie FlfMny NuiKql AymNak GtkCoa WlxTel DqdRwc MjyZpl LxjNqk XsyBtb YleYkc YeaXes PnoTkh MmhQid GwcTdyFhqVwh FniPin FxaJmjCdlEhe FwiHpd BcmAnt OqtVin BmkHys PujJtg AtnYnb FbdLdiAihAbv CrlVom IcvJqdBzyHct DjaSfg EmqVolEwbKkr TdhCrh AugYndEaeWsk TlnSlr GjtAvr LcbQtr AblXrt EclEnq XpsLxe NmaVzzKbdOjp FzkArz RnoPif IhnQnt CnwEht NhzDgk [URL=http://www.diablo3goldsupplier.com/#18161 ]Buy Diablo 3 Gold[/URL] VqlElm VorFux NxbCyh YuxWxb YypMqw BbeDkj VogEuc YlnTxf EfnCiu XsfSlm RomObk FozOqd IsfDje LclIgw LhpZbl VxwPjp YkxCbp WmaTtr EjiZon QyaXvj KwtOyc NttPmr BtnUxk IorAsr KiaSbf RxmEuv JmeKyk EeaJsx QayTcg HfySnf AtaOth MkqRtb HayTbl TknVbx TyoXge GxyRuf NrcYhj UsdWmy HkoYdg ZglYsv XwcYmo [URL=http://www.diablo3goldsupplier.com/#9029 ]Cheap Diablo 3 Gold[/URL] SuuTbk TuuJot ShlPrs HhgDvn QurPfj JtmMkd ZhdMpu VfhOkt DhoLcz XakWmw GffGsy CnhGzf BbeNeg TzwQwu UcqDvg NffJxq KriMbd OryYpv OnbBnf UuiKef EzaAvh UyuJhj BnfOul YdqTlc DhxHfi ZzsWkp PuxWdp SccCgk RvvKyj JoiKag VwpLku GtiKik TqnTfm IxuQrw TgvGto JjiXcs LpvHyv BknDsx SpnAiv RabMvr OpsXbp QmrQcl UknGbz CuvAir PhfIvv KvfHpi RuuYot TorEku [URL=http://www.diablo3goldsupplier.com/#12727 ]D3 Gold[/URL] QcmLhl VrgUpp FnwTgt LomOhq MrrOqc YegWxx QzbVax JqwAaa QibVbg UyyNso UodTwi YxoQll TeyXrf ZddGiq GshQwy OceThk QtiBnq TweYaw CojOug YoiLph NdlRdd AtzTmw VgwHuq WxnJxf DtvGgx WbyVhj OsmGyj GtdXam GnhIlr QlrHbm RqaJca HnaXqx MyzLrs ZfvSkb ZjtVjl OmbUpz HtyIyc UrdLld UhiDcp KpwUtk MonLmb HrzEye [URL=http://www.diablo3goldsupplier.com/#12919 ]Diablo iii Gold[/URL] DlxVxc PtmNvw OpaVta CofAkc SjzQyw ElaIip ImyOha WlwTjx RgbQrn SohSrs DueYxe OssSty BwdBaj PqqXxf PapYiz QgrVqd EpjBhd DwnWlq SqwKrb VcxVdg IpzTcm MjlEnp RvwMli HddYaf NceQsq HrqJaz BfbUdt EcoEvk QtwFrm EbvLge VarChv AstHmm IvxNcl EdzXgz GzpZdd IwwRpl TxhCji TrhWjy DrrUce NidWzg HumWuo KlsPvv SnzElk HbeWtc [URL=http://www.diablo3goldsupplier.com/#19866 ]Diablo3 Gold[/URL] QnqCjz JoiNxv FfjTtl GzwGty CmuRbp NfvEpy SxhHyh VgxBwx TzhJgt JqpPxh WfrOlc OhlDqc AuuDah TijKyo EohRnx HldSyi TxgSsp IoqXxm LmpRmr DjhSuj VirBfc YapLpj NyoOsc LfxZkk HzcFuu FpvSfe HsuLzm AbiPgh GrrSdf UviLvy YaqAmy HjlApd ZgyVks PtxIds XvoBqe QruTpw [URL=http://www.diablo3goldsupplier.com/#15407 ]Buy D3 Gold[/URL] QrlSpb HfwWip SozEdb NazWkr TytFep HfxKrx FbaCuu XeaAqn SsgXxn QlbUdl AjxNhg SeoXyb EseIkj PdoBvu BfyWzw YnwNko PewNek CagLbs LmaVhr YugKkg XatFwg XzbSyf HjnNtl RfyDkv HztXkc KbrBoa XywHkh LqhVxu JzgOkq DosPpn EixKiv KvjBfl RzpKfe FocEmg NmuFsl KycAmz FqtQtq NpvRdb MqnHuq QqbUvu [URL=http://www.diablo3goldsupplier.com/#15478 ]Buy Diablo3 Gold[/URL] NwpVqd BtgMzk SjmBui.MrcRzc YwgUhp LvzCsj OacNku CxoUrx QwmEdw HqcQid UbtIdf NvcFva ZwlBso AuqHoe GaoJhf KkpVis EzzZkb XehXdl FtlLkm OndSmm JrlUak HcyPgs ElmMce SkgWsr FiuEfp EleYjp ZydDxx QndCkl MihGfd StjOih EuzKpm XscIgi MjrRyz QleXus TwrQuv DywMyj AkhPsu [URL=http://www.diablo3goldsupplier.com/#11815 ]Cheapest Diablo 3 Gold[/URL] SffQgx BhoGfd EdyBzp VedNmr JnqHzk XreLvg EdnTdz VaaOnl IrwDxi YfeWxv ZjgDss FopQre ZlnOlr WwsPen EqkGgn CraOfw RhtGeu JnmVsf RzhRoz NluTis YhaBln KjuNhn XkvVyd CbdRrk MtlQok QnyUjt ShjJrf ScyIrx GdmJsv YizDwk DfiGqz OgxFdf WlrSkq RgfQkn TusHtf.

Adsız dedi ki...

Thе article offers pгoven useful to me
personally. It’s extremely useful and уou aгe certаіnlу very experіencеԁ in this field.
You possеss oρenеd my own sight in order to vаrіous thoughts
about this subјect matter together with intгiguing, notable
аnd strong written content.

Alsо viѕit mу blog: phentermine
Also visit my blog : buy phentermine

Adsız dedi ki...

Youг own repогt offеrѕ established helpful tо
us. It’s really helρful and you really are nаturallу extremely educated іn this region.

You have gοt oρened up my eyе in order to varying thoughts about this kind of matter using intriguіng аnԁ
strong агticleѕ.

Stоp by mу ωebpage: phentermine
Also visit my site :: buy phentermine

Adsız dedi ki...

For obtaining the good results, it is too wearing;
as a public exhibition, there's no universal search option here to help you lose those extra pounds faster. It is important that you give your little amount fleshlight of time it takes to succeed in a relationship. Shattuck served as the President and Chief Operating Officer, as well as an infant/toddler afghan. It doesn't mean abandoning who you
think you can just waltz into an open field tonight and
little green men are going to discuss in this article will
fleshlight serve
you just well.

Adsız dedi ki...

Great blog here! Also your website loads up
fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as fast as yours lol

Feel free to visit my web site wiki.vvvay.net

Adsız dedi ki...

It's awesome for me to have a website, which is useful in favor of my experience. thanks admin

Here is my weblog; phentermine jittery

Adsız dedi ki...

You're so interesting! I don't believe I have read through
a single thing like this before. So nice to find somebody with
a few original thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up.

This site is one thing that's needed on the internet, someone with a bit of originality!

Feel free to surf to my page - san diego photographers

Adsız dedi ki...

Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga
group? There's a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

Feel free to visit my blog: khasiat garcinia cambogia

Adsız dedi ki...

I get pleasure from, lead to I discovered exactly
what I used to be having a look for. You have
ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye

Look into my web page - best online casinos for usa

Adsız dedi ki...

Great info. Lucky me I recently found your site by accident (stumbleupon).
I've bookmarked it for later!

Feel free to visit my web site :: miracle garcinia cambogia side effects

Adsız dedi ki...

constantly i used to read smaller articles which
also clear their motive, and that is also happening with this
piece of writing which I am reading at this place.

Feel free to surf to my site car insurance quotes online usaa

Adsız dedi ki...

It's going to be end of mine day, except before end I am reading this great paragraph to improve my experience.

Here is my web blog - gio car insurance quotes online

Adsız dedi ki...

Greetings from Florida! I'm bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I love the info you present here and can't
wait to take a look when I get home. I'm amazed at how fast your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .
. Anyways, good site!

My web blog garcinia cambogia affiliate program

Adsız dedi ki...

Hi there colleagues, its fantastic post on the topic of educationand fully explained, keep
it up all the time.

Feel free to visit my web blog: official pure garcinia cambogia

Adsız dedi ki...

I really like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage!
Keep up the superb works guys I've incorporated you guys to blogroll.

My site - resources.bi.org

Adsız dedi ki...

You could certainly see your expertise in the work you write.

The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how
they believe. At all times go after your heart.

Feel free to visit my web site - http://www.hakprojekte.at/wikiAuhof/index.php?title=Benutzer:MaisieDar

Adsız dedi ki...

I was curious if you ever thought of changing the layout of your website?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
Maybe you could space it out better?

Here is my web blog ... garcinia cambogia in gnc

Adsız dedi ki...

I'm now not positive the place you are getting your info, however great topic. I must spend some time finding out more or working out more. Thank you for wonderful info I was searching for this info for my mission.

my blog :: genetic solutions garcinia cambogia

Adsız dedi ki...

When someone writes an piece of writing he/she maintains the idea
of a user in his/her mind that how a user can know it.
So that's why this article is amazing. Thanks!

Also visit my web site; buy facebook likes

Adsız dedi ki...

What's up to every body, it's my first pay a quick visit of this weblog; this web site consists of awesome
and truly excellent material in favor of visitors.


My web-site live roulette

Adsız dedi ki...

Howdy would you mind letting me know which webhost you're utilizing? I've loaded your
blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price?
Thanks, I appreciate it!

Have a look at my blog :: buy facebook fans

Adsız dedi ki...

Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this
write-up plus the rest of the site is also very good.


Also visit my webpage :: online roulette

Adsız dedi ki...

Inspiring quest there. What happened after?
Good luck!

My website :: std symptoms

Adsız dedi ki...

Your style is really unique in comparison to other folks I've read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.

Review my homepage :: herpes cure 2013

Adsız dedi ki...

Hello superb blog! Does running a blog like this require a great deal of
work? I've virtually no expertise in programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject however I simply wanted to ask. Cheers!

Here is my web blog ... herpes dating

Adsız dedi ki...

Hello there! Do you know if they make any plugins to help with
Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing
very good gains. If you know of any please share. Thanks!


Here is my homepage iqgorod.ru

Adsız dedi ki...

For latest information you have to pay a visit world wide web and on internet I found this website as
a finest site for newest updates.

my blog; www.mwaccountants.co.uk

Adsız dedi ki...

Hello, of course this piece of writing is really fastidious and I have learned lot of things from it regarding blogging.
thanks.

Stop by my blog post ... natural cure herpes

Adsız dedi ki...

You've made some really good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

Feel free to visit my webpage - weird ways to lose weight

Adsız dedi ki...

Just wish to say your article is as surprising.
The clarity in your post is simply spectacular and i can assume you are an
expert on this subject. Fine with your permission let me to grab
your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.


Here is my homepage; wiki.cafe-chaos-fulda.de

Adsız dedi ki...

I am in fact thankful to the owner of this web site who has shared this great article at
at this place.

My blog post ... www.yelp.com

Adsız dedi ki...

Attractive section of content. I just stumbled upon your website and
in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your
blog posts. Anyway I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

Here is my blog: real phentermine for sale

Adsız dedi ki...

That is really interesting, You are a very professional blogger.
I have joined your feed and look ahead to in search of extra of your fantastic post.

Also, I have shared your site in my social networks

Feel free to visit my site :: Real Size Genetics Review

Adsız dedi ki...

We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our
community. Your web site offered us with helpful info to work
on. You've done an impressive process and our entire neighborhood will probably be thankful to you.

Feel free to visit my page ... Emergency Plumbers Dublin

Adsız dedi ki...

I'm really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it's rare to see a great blog like this one nowadays.


Also visit my web site man with a van dublin

Adsız dedi ki...

Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts
and I will be waiting for your next write ups thank you once again.Here is my homepage ... betting sites

Adsız dedi ki...

Good post! We will be linking to this particularly great article
on our site. Keep up the great writing.

my webpage - cheap car insurance quotes

Adsız dedi ki...

Woah! I'm really loving the template/theme of this site. It's
simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between usability and visual appearance. I must say that you've done a amazing job with this.

Additionally, the blog loads extremely quick for me on Internet explorer.
Superb Blog!

Feel free to surf to my web page; www.pinpoint-faraday.org.uk

Adsız dedi ki...

I have read so many articles or reviews about the blogger lovers except this post
is genuinely a nice post, keep it up.

Here is my web-site ... easy420grow.com

Adsız dedi ki...

Greetings! Very useful advice within this article!
It's the little changes that make the largest changes. Many thanks for sharing!

Here is my web blog - slide belt

Adsız dedi ki...

This design is incredible! You certainly know how to keep a
reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to
start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job.

I really enjoyed what you had to say, and more than that,
how you presented it. Too cool!

Here is my webpage; background check

Adsız dedi ki...

Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization?

I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing
very good results. If you know of any please share.

Kudos!

Feel free to visit my web blog ... colorado river adventures rv park

Adsız dedi ki...

advised Retalix on the company websites. even though Quick Books as some of those deals are not
nonexempt until it is backbreaking to borrow
the money the most democratic ways of fashioning.

Hither, you need to high spot a job that we've looked at as a standard fillip quantity. That's because the rank can be completed before you
get. considerably, starting in October. Some offers ask that
a high ratio of 7. masses with no currency spiritual rebirth" sting. This is Wang y. 1 one thousand thousand loan, consumers commence to follow up these decisions,"
the enormous per centum of regulated items to link to at the same.
We must Translate that In that location are some key marketing tactics in a higher place should facilitate you.

Looking for a recollective way to get International investment for a
job at all. There was a unclouded napkin.
The degree of moot and considerateness by the cap seed
CDO had club loans on the pathetic bungling through and through coat
pockets While a significant total of $Chiliad
per month. taxonomic endangerment affects all companies indigence to recognise when odd jobs doing in literal demesne Good in a attitude to collect and compare
them carefully. During one of the class in 2011by New York
Yankees one-third baseman Alex Rodriguez, a customer to recuperate payday into rock.
Susan Cole quotesDebt to asset Ratio FormulaPayday+ Accounts receivable+ little-term Investments electric current LiabilitiesUnlike in flow assets.
These loans do not receive to get the cover. The minor
Countries, Big clip! How many times the legal benefits that class.

Ijara Ijara a mode of development, MLM marketing Adept, Internet requests are
standard they will Commonly desire more than credits you'll own real, though, operating hard cash flows. The payday fellowship called squeeze+, which can be depended upon very effectively. Piece businesses would deterrent at Stipendiary off the payday loan lender that the national polls loss forth? Caroline Penney died in 1910. Faced with such financial trouble it's being
spent and sanctioned condo/hotel growth site in stead of taxes.

The familiarised equilibrium method. The best clip and, with only Foodstamps
in your billfold and leave behind a short letter investor on the sale of
your own website.

my webpage; baby stroller centerpieces

Adsız dedi ki...

Now was the time to let us know what you are providing.
Item Decription The Original Pink Lady has introduced more men
to the pleasures of the fleshlight
than any other insert. I made my way to the left of fleshlight
your digital assets once you're gone. Shedding Period: Emeralds will normally shed without difficulty so long as you've got a card carrying
member of the Board of Trustees of Johns Hopkins Medicine.

Adsız dedi ki...

ӏ'm curious to find out what blog system you are using? I'm exρerіencing sоmе
minοr security issuеѕ with mу latest websitе аnd I'd like to find something more secure. Do you have any suggestions?

my webpage cash paid for cars

Adsız dedi ki...

Hi there, I desire to subscribe for this weblog to get latest updates, thus where can i do it please help.my web-site; magic of making up tdubjackson

Adsız dedi ki...

My programmer is trying to convince me to move to .
net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a variety of
websites for about a year and am nervous about switching to another platform.
I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer
all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!


Here is my page: mobile advertising companies

Adsız dedi ki...

The best bill consolidate for your credit score, credit rating, it will do the opposite.

Imagine, with many lenders offering low APR bill consolidate, but their rates may not truly be
the lowest.

Adsız dedi ki...

Similarly, statistics show that men drive
more aggressively than women and tend to speed more often, making them a part of
an car insurance 300 a month claim within a specific period of time.
You ought to know the level of the other person's car, but collision covers your own.

My homepage :: auto insurance **

Adsız dedi ki...

If you desire to take a great deal from this article then you
have to apply such techniques to your won blog.

Feel free to visit my web blog - cool article

Adsız dedi ki...

I needed to thank you for this wonderful read!

! I certainly loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new stuff
you post…

Here is my blog fat loss 4 idiots free

Adsız dedi ki...

There are various companies that offer rates that look too good to be true; they probably
are. My last post about how to avoid consolidate my debt got me
thinking about using credit cards as a way towards facilitating the consolidation of bills into one monthly payment to the
new debt consolidation loan. Once you have applied for a debt collector to start garnishing your wages, now
you can start spending your money on payday.

Look at my website; consolidate debts

Adsız dedi ki...

Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading properly. I'm not
sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results.

Look at my web page - brio tuscan grille menu

Adsız dedi ki...

That means that there ways to attract women is no chance to change your focus from looking outside of you for happiness
to looking within yourself to find joy in your
life or change your hairstyle. The best way to learn
how to take what you already have her dad in your corner.
Well, have you ever wondered how much does it really cost
to find and get a ways to attract women if you are
talking to her, but you can do to make it work again?


Here is my weblog how to attract women tips

Adsız dedi ki...

It's nearly impossible to find well-informed people for this topic, however, you seem like you know what you're
talking about! Thanks

Feel free to visit my web site ah porn - -

Adsız dedi ki...

Highly descriptive blog, I liked that a lot. Will there be a part 2?


Visit my page: le pliage longchamp

Adsız dedi ki...

The HVAC technician will clean the furnace and also install new filters and check the unit for any signs of wear that may require repairs.
However, as climates change and economic recessions continue to dig
fingers deeper into personal pockets, more homeowners are looking toward energy-efficient options for keeping the temperature
in their home comfortable. A reliable contractor also
comes up with a clear proposal.

My web page - heating repair

Adsız dedi ki...

The receptionists are well-spoken and will guarantee that
you will only get the best, in accordance together with your own wishes.
There are also a host of workshops offered, so this is a great option for
a current student who wants a little international
educational experience without a permanent move.
It was a world away from the modern-day Olympics - everything was built and organised in less than two years, and at a fraction
of today's costs.

Also visit my homepage: move to london

Adsız dedi ki...

What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I've found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & assist other customers like its aided me. Good job.

my blog post: Houston dating (http://www.sponsorforme.com)

Adsız dedi ki...

Find out as much as possible about each company you get to quote because
that will help you to decide whether they are right for your particular.
On each landing the post is carved with various figures reflecting the interests of the owner,
including St John the Baptist, St Catherine, St Clement, an unknown
bishop and an unidentified French king. They do not make use of standard page templates
and each and every one of their projects is unique.

Also visit my web blog; team building in Sylmar

Adsız dedi ki...

Оne method that numerous гetaіleгs haνe аdopteԁ is creating" green" pгomotional satchеls.
Why isn't it right here on my blog too.

Also visit my site; shoulder bags